moje přírodní lékárna

Moje přírodní lékárna je průvodcem a rádcem při řešení vašich zdravotních obtíží.
Bergenie tučnolistá
Bergenia crassifolia
Crassulaceae – Tlusticovité
trvalka
 
 

Lidové názvy: badan tučnolistý, bergénie 

Původ a sběr: Jedná se o severoasijský druh z horských oblastí střední a východní Asie, požívají se listy a kořen. Místní obyvatelé sibiře ji využívají i jako potravinu. 

Popis: Bylina s plazivým oddenkem, až 30 cm vysoká, stálezelená, pouze s přízemními listy, které jsou kožovité, řapíkaté, široce obvejčité až podlouhlé, 15–20 cm v průměru, na okraji nezřetelně zvlněné a vroubkované. Stonek je přímý, bezlistý, s květy v hustém vijanu, květy jsou jasně purpurově růžové. Kvete v březnu a dubnu. Plodem je tobolka. 

Léčení: Používá se kořen, oddenek i listy. V Indii se po staletí využívá v Ajurvédě kořen k léčbě močových kamenů a hemeroidů. Proti průjmu, zvracení, horečce i respiračních onemocněních se v lidovém léčitelství žvýkají čerstvé kořeny. Obsažený bergenin má protizánětlivý účinek, antivirové, baktericidní, diuretické, imunomodulační účinky. Působí i jako antioxidant a účinný likvidátor volných radikálů. Má příznivé účinky na zažívání, plíce, klouby, kůži, cévy a krevní tlak. 

Pěstování: Rostlina zcela nenáročná na stanoviště i druh půdy. Na sušších místech nebo přes zimu se listy zbarvují do červena. 

Množení: Dobře se množí dělením trsů nebo kořenovými řízky. 

Zajímavosti: Je známá z ruského lidového léčitelství.