vlčihorská zahrada, z.s.
moje přírodní lékárna
Moje přírodní lékárna je průvodcem a rádcem při řešení vašich zdravotních obtíží.Cedr himalájský | ||
Cedrus deodara
Pinaceae – Borovicovité
trvalka
|
||
Původ a sběr: Existují 4 základní druhy cedrů. Domovinou tohoto druhu cedru je oblast od západního Nepálu až k východnímu Afghánistánu. Vyskytuje se ve vysokohorském pásmu, v nadmořské výšce 1200 až 3000 metrů. Prospívá mu mírné vlhké klima.
Popis: Stálezelený jehličnatý strom dorůstající až 60 metrů výšky. koruna je široká a nepravidelná. Jehlice cedru jsou tmavě zelené, dlouhé 3 až 4 centimetry, rostou ve skupenství po 20 až 30. Samčí fialové šištice jsou až 7 centimetrů velké.
Léčení: Z cedrového jehličí se destiluje éterický olej.
Pěstování: Potřebuje teplejší slunné stanoviště chráněné před zimním větrem, za chladnějších zim, kdy teplota dosahuje pod cca -21°C může namrzat.
Množení: Množí se semeny.
Zajímavosti: V Indii se mu říká deodar. Cedrové dřevo je všeobecně velmi pevné, odolné proti houbovým chorobám i hmyzu a využívá se proto například na stavbu lodí.
Účinky éterických olejů: Sladce dřevitá vůně s kafrovým nádechem. Antiseptický, močopudný olej, působí zejména na infekce močového, dýchacího a pohlavního ústrojí, pomáhá zprůchodnit cévy a lymfatický systém (arterioskleróza, celulitida, otoky), posiluje vůli a odolnost vůči vnějšímu tlaku. Nepoužívejte v těhotenství. Přidejte 3-5 kapek do vody v aromalampě nebo požadovaný počet kapek do difuzéru či inhalační tyčinky. Možno použít také k přímé inhalaci. Podrobné informace o možnostech použití éterických olejů najdete v letáku. Nepoužívejte neředěné na pokožku, chraňte oči a chraňte před dětmi.