vlčihorská zahrada, z.s.
zahrada
Vlčihorská zahrada je jednou z mála veřejných botanických zahrad založených od počátku na principech permakultury.Meduňka lékařská | ||
Mellissa officinalis
Lamiaceae – Hluchavkovité
trvalka
|
||
Lidové názvy: Melisa, medunice, dubravník, mateřník, medun, medlinka, včelník, rojovník, marule, matkovník.
Původ a sběr: Původní oblastí rozšíření je východní Středozemí a Přední Asie. Zplaněle se vyskytuje ve střední Evropě, Severní i Jižní Americe. Sbírá se nať před květem.
Popis: Bylina až 90 cm vysoká. Lodyha je čtyřhranná, větvená. Listy jsou vstřícné, hrubě zubaté, až 6 cm dlouhé, srdcovité, drobné bílé květy v úžlabí listenů. Kvete od června do srpna. Celá rostlina slabě voní po citrónu. Sbírá se nať.
Léčení: Nálev uklidňuje nervovou soustavu, žaludek a ženské orgány, pije se k navození dobého spaní a v těhotenství.
Pěstování: Potřebuje sušší slunné chráněné stanoviště a výživnou půdu.
Množení: Množí se semeny (výsev v březnu do pařeniště) nebo dělením trsů. Často potěší samovýsevem.
Zajímavosti: Ve starověku byla vysazována před dveře, aby odháněla zlé duchy.
Účinky éterických olejů: Bylinná vůně s citronovým nádechem. Má výrazné zklidňující účinky, působí při nespavosti, nervozitě, hysterii, neklidu, depresi a srdečních potížích, reguluje funkce jater a žaludku (vředy, žaludeční neuróza, nevolnost). Nepoužívejte na hypersensitivní, poškozenou či nemocnou pokožku, pro děti do 30 měsíců a při zvětšené prostatě.
Přidejte 3-5 kapek do vody v aromalampě nebo požadovaný počet kapek do difuzéru či inhalační tyčinky. Možno použít také k přímé inhalaci. Nepoužívejte neředěné na pokožku, chraňte oči a chraňte před dětmi.