vlčihorská zahrada, z.s.
zahrada
Vlčihorská zahrada je jednou z mála veřejných botanických zahrad založených od počátku na principech permakultury.Rakytník řešetlákový | ||
Hippophae rhamnoides
Elaeagnaceae - hlošinovité
trvalka
|
||
Lidové názvy: sibiřský ananas, písečný trn, žlutozob
Původ a sběr: Původně z pohoří střední Asie, Kavkazu, Mongolska, Číny a Tibetu. Sbírají se plody.
Popis: Dvoudomý trnitý opadavý keř nebo strom, až 6 m vysoký s tmavěhnědou borkou, s povrchovým kořenovým systémem. Čárkovité listy s kratičkým řapíkem, celokrajné, na rubu plstnaté. Kvete v březnu a dubnu čtyřčetnými květy barvy hnědavě zelené. Plod je oranžová až načervenalá nepravá peckovice kulovitého tvaru, až 1 cm dlouhá, dozrávající koncem září.
Léčení: Plody jsou jedlé, bohaté na mnoho vitamínů a mohou se konzumovat syrové. Dále lze dělat různé šťávy a marmelády. Z pecek se lisuje olej, který pomáhá při regeneraci pokožky při omrzlinách a spáleninách. Olej se získává extrakcí ze semen a má významné účinky na pokožku. Účinně zvláčňuje, vyživuje a chrání, posiluje přirozenou odolnost pokožky proti vnějším vlivům. Podporuje regeneraci tkáně při poškození a má značné antimikrobiální působení. Využívá se také v péči o pokožku po termických a chemických spáleninách pokožky a při jejím poškození radioaktivním zářením. Jemnou masáží vtírejte do pokožky místo pleťového mléka nebo krému. Jako součást zdravé výživy užívejte několik lžiček denně. Má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin a mononenasycených tuků, zvláště vzácné kyseliny palmitoolejové, jej činí důležitým doplňkem zdravé výživy. Olej obsahuje velké množství karotenoidů a vitaminu E a velmi cenný sitosterol. Ten spolu z omega-3 kyselinami přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Pro tento účinek je nutný příjem nejméně 2 g omega-3 nebo 0,8 g rostlinných sterolů denně. Vitamin E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Karoteny v těle slouží jako prekurzor vitaminu A, který přispívá k normálnímu metabolismu železa, udržení normálního stavu sliznic, pokožky a zraku. Dále přispívá k normální funkci imunitního systému a podílí se na procesu specializace buněk.
Pěstování: Nenáročná rostlina, vyhovuje světlé stanoviště a propustná půda. Zcela mrazuvzdorný.
Množení: Množí se stratifikovanými semeny nebo řízky na jaře. Samičí rostliny se velmi snadno množí kořenovými výmladky.
Zajímavosti: Latinský název Hippophae je odvozen z jeho používání pro koně. Přidáváním do krmiva zlepšoval lesk srsti. Hyppos znamená latinsky kůň, phaes srst. Rakytník používají olympijští sportovci i kosmonauté.