moje přírodní lékárna

Moje přírodní lékárna je průvodcem a rádcem při řešení vašich zdravotních obtíží.
Geranium - Kakost
Pelargonium graveolens
Geraniales - Kakostotvaré
neuvedeno
 
 

Lidové názvy: muškát vonný, kakost vonný, čapí nůsek 

Původ a sběr: Původem jsou muškáty z Jižní Afriky, odkud byly dovezeny v 17 století do Evropy. Zahrnuje asi 260 druhů a mnoho dalších kříženců, některé jsou téměř bez vůně, jiné mohou vůní listů připomínat růži, mátu, pomeranč, eukalypt, či cedr. Muškáty mohou vynikat listy, které mohou být různých barev a tvarů jiné zase vůní či květy.
Na výrobu éterického oleje se využívá nať, jenž se sklízí těsně před rozvitím květů. Silice obsahuje hlavně geraniol a citronellol. 

Popis: Polokeř až keř, listy střídavé, řapíkaté a žláznatě chlupaté. Květy jsou souměrné, pětičetné, růžové, uspořádané v terminálních květenstvích.Tento druh graveolens je zajímavý svou vůní a využitím v parfemářství, kosmetice a aromaterapii. 

 

 

Množení: Snadno jej lze v našich podmínkách pěstovat i jako nenáročnou pokojovou, či přenosnou rostlinu. Listy mají příjemnou vůni. Nenapadají jej většinou škůdci a není náročný na zeminu. Snadno se množí vrcholovými řízky. Ty lze zasadit přímo do vlhkého substrátu, či nechat pustit kořeny ve sklenici s vodou. Díky rychlému růstu je vhodné pravidelná úprava koruny zastřiháváním. 

 

Účinky éterických olejů: Exotické těžší aroma s kořenitým nádechem. Používá se při zánětech v zažívacím, dýchacím, močovém, rozmnožovacím a nervovém systému, účinný při potížích v přechodu (návaly, nespavost, nadměrné pocení), na ekzémy a suchou pokožku, vhodné pro workoholiky - zklidňuje při stresu a přepracovanosti. Nepoužívejte při zvýšené srážlivosti krve. Přidejte 3-5 kapek do vody v aromalampě nebo požadovaný počet kapek do difuzéru či inhalační tyčinky. Možno použít také k přímé inhalaci. Nepoužívejte neředěné na pokožku, chraňte oči a chraňte před dětmi.