moje přírodní lékárna

Moje přírodní lékárna je průvodcem a rádcem při řešení vašich zdravotních obtíží.
Eukalyptus citronovonný
Eucalyptus citriodora
Myrtaceae - Myrtovité
trvalka
 
 

Lidové názvy: blahovičník citroníkový 

Původ a sběr: Původem jsou eukalypty (blahovičníky) ze savan Austrálie a Malajsie. Zahrnují až 350 většinou stromovitých druhů. Listy s oblibou konzumují koaly a některé druhy vačic. Z listů se získává éterický olej. 

Popis: Až 30- 45 m vysoký strom. Kůra stromu je hladká od bílé, šedé až po hnědočervenou. Listy špičaté šedo-modré barvy. Květy vyrůstají z úžlabí listů. Dřevo stromu je červené barvy. Eukalypty se dle některých zdrojů mohou dožívat 500-1000 let. Oproti ostatním blahovičníkům obsahuje tento druh vysoký obsah citralu a citrolellolu a vůně jeho silic je tedy citronově eukalyptová. Éterický olej získávaný parovodní destilací listů se využívá v potravinářském, kosmetickém, parfemářském i farmaceutickém průmyslu. Vůně odpuzuje hmyz, využití je tedy i v repelentních přípravcích. 

 

 

 

 

Účinky éterických olejů: Osvěžující citronovo eukalyptová vůně. Chladnější druh eukalyptu, který se používá na infekce a záněty dýchacího systému tam, kde je žlutý a hustý hlen a vyšší horečka, je velmi účinným olejem do směsí na uvolnění kloubů, svalů a páteře a při revmatických potížích.
Přidejte 3-5 kapek do vody v aromalampě nebo požadovaný počet kapek do difuzéru či inhalační tyčinky. Možno použít také k přímé inhalaci. Nepoužívejte neředěné na pokožku, chraňte oči a chraňte před dětmi.