Opruzeniny
>>Jak na opruzeniny?
Pro léčbu a prevenci opruzenin se využívají léčivé byliny ve formě odvarů nebo aromaterapeutické oleje a masti. Pokud máte zahrádku a můžete si vypěstovat měsíček, pak si také sami velmi jednoduše vyrobíte přírodní mast na opruzeniny. Před zpracováním nechte měsíčkové květy zavadnout, aby ztratily větší množství vody. "Povařte" je v bambuckém másle (karité) při 60°C ve vodní lázni po dobu 1 hodiny, přičemž cykly vaření můžete opakovat s přidáváním dalších květů. Nakonec sceďte a nechte mast ztuhnout v lednici. Podobně postupujte při přípravě měsíčkového oleje (macerátu). Květy naložte do mandlového nebo olivového oleje lisovaného za studena, nechte tři týdny na slunci a pak sceďte. Pokud nemáte možnost získat čerstvý měsíček, využijte sušené květy k přípravě odvaru. Odvarem omývejte postižená místa nebo jej přidávejte do koupele.
Vhodnou prevencí i léčbou opruzenin je používání květových vod (hydrolátů) k pravidelné péči při každém přebalování. Květovou vodu levandulovou nebo heřmánkovou nastříkejte přímo na pokožku nebo na tampon, kterým se pokožka potírá. Obě vody pomáhají hojit opruzeniny, vytvářejí na pokožce ochrannou hydratační vrstvu a navíc jsou příjemné!
Další alternativou je využití levandulového éterického oleje, který je protizánětlivý a velmi hojivý. Smíchejte 5-10 kapek levandulového oleje (nejlépe v BIO kvalitě) se 100 ml avokádového, mandlového nebo kokosového oleje lisovaného za studena. V horkém počasí, kdy často vznikají opruzeniny z pocení v záhybech pokožky na celém těle, působí velmi dobře levandulový pudr, protože základ z přírodních jílů vysušuje přebytečnou vlhkost a levandule hojí podráždění. Levandule je velmi účinná v kombinaci se zinkem nejen na opruzeniny, ale i na ochranu namáhané pokožky při sportu.
DOPORUČUJEME:
na začátek stránky