Nespavost a poruchy spánku
>>Aby se vám krásně spalo ...
Na zlepšení spánku je často nejlepším lékem snížení večerní aktivity, aby mozek nebyl „rozpracovaný“. To platí nejen u pracujících dospělých, ale také u dětí. Máte-li potíže s usínáním, vynechte večer všechny aktivity, které zapojují pravou mozkovou hemisféru jako například luštění křížovek, scrabble, testy zaměřené na encyklopedické znalosti a paměť. Dejte si teplé mléko s medem nebo bylinkový čaj z heřmánku, meduňky či lipového květu, který můžete rovněž dosladit medem nebo přidat stévii.
Noční buzení může mít podle tradiční čínské medicíny souvislost s činností orgánových drah. Na probouzení kolem jedné hodiny ranní může mít vliv zhoršená činnost žlučníku a jater, po třetí hodině přebírají vládu plíce a nad ránem tlusté střevo. Pokud se probouzíte pravidelně v určitou hodinu, věnujte pozornost daným vnitřním orgánům a také psychickým symptomům, které s nimi souvisejí.
Spánku velmi dobře napomáhá aromaterapeutická večerní koupel s meduňkou, růží nebo levandulí (5-8 kapek na vanu smíchejte s hydrofilním či koupelovým olejem nebo medem a přidejte do koupele). K příjemnému uvolnění přispívá také relaxační masáž nebo automasáž s vhodnými éterickými oleji smíchanými s makovým olejem. Kromě éterických olejů meduňky a levandule má zklidňující účinky také heřmánek, ylang-ylang, neroli, mandarinka, benzoe či santal.
DOPORUČUJEME:
TĚLOVÝ A MASÁŽNÍ OLEJ ZKLIDNĚNÍ
na začátek stránky