zahrada

Vlčihorská zahrada je jednou z mála veřejných botanických zahrad založených od počátku na principech permakultury.
>> nástěnka

Seznam osiva léčivých a užitkových rostlin  

z  V l č i h o r s k é   z a h r a d y  

rok sklizně 2016

( některé osivo jen v omezeném množství )
veškeré osivo je pěstováno 2 - 7 let na Vlčí Hoře ve výšce 550m.n.m
podle principů ekologického hospodaření

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Agastache anýzová - Agastache foeniculum (anýz yzop)
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka
Domovem jsou agastache v Americe a u nás se pěstují především pro okrasu v zahradách a jako bylina oblíbená včelami a motýli. Anýz yzop pak pro svoje listy, které voní po čerstvém anýzu, lze je přidávat do čaje, studených nápojů, k ochucení rýže a dalších pokrmů. K sušení sbíráme listy a květy hned po rozkvětu. Je mrazuvzdorná. Čaj z této byliny má zklidňující účinek na podrážděné a ucpané dýchací cesty. Celá rostlina vydává vůni, při níž si vybavíme lékořicové bonbony.  

Angínovník čínský - Belamcanda chinensis
Iridaceae – kosatcovité, trvalka
Při žvýkání listů se rozpouští hleny, účinně tak působí např. proti kašli. Umí také ale preventivně působit proti onemocnění angínou a dalším krčním onemocněním. Známé jsou její blahodárné účinky na hlasivky a hojí také sliznice. Žvýkání by nemělo být delší než půl minuty a max. 5X denně – jinak působí toxicky. Nálev z oddenků působí močopudně, při revmatismu i zácpě, při chorobách močových cest a ledvin i při léčení poruch žláz z vnitřní sekrecí.

Boryt barvířský – Isatis tinctoria
Brassicaceae – Brukvovité, Dvouletka
Užití – od pradávna se pěstoval pro modré barvivo, u nás známý jako modrotisk, Keltové jej používali i k barevnému tetování. Sasové používali modré barvivo běžně, a také ho míchali se žlutým barvivem z rýtu barvířského, čímž vznikla proslulá lincolnská zeleň. V čínské medicíně se užívá odvar z kořene borytu pro posílení ledvin. Boryt nadměrně vyčerpává půdu a nemají ho rády včely.  

Bukvice lékařská – Betonica officinalis
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka
Sbírá se nať - nejlépe na začátku rozkvětu. Použítí při chorobách trávicího ústrojí se zanícenou a překrvenou sliznicí (krvavé průjmy), při zánětech v oblastech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum. Mírně snižuje krevní tlak a její účinky bývají blahodárné i při nervové vyčerpanosti. Oblíbená hmyzem.

Černucha damascénská – Nigella damascena
Ranunculaceae – Pryskyřníkovité
Nenáročná letnička, sušené tobolky se používají do suchých vazeb. Semena se používají jako náhrada pepře.

Divizna černá -  Verbascum nigrum
Scrophulariaceae  – Krtičníkovité, Dvouletka
Své jméno dostala podle barvy květů -  koruna květů světle žlutá, tyčinky hustě fialově chlupaté. Kvete od června do září, poměrně dosti variabilní druh. List divizny černé není téměř chlupatý, takže se z něj nedá sbírat chmýří, ale jinak se používá ke stejným účelům jako divizna sápovitá (Verbascum phlomoides).  

Divizna velkokvětá -  Verbascum grandiflora
Scrophulariaceae  – Krtičníkovité, Dvouletka
Květ při zánětlivých chorobách průdušek,  usnadňuje odkašlávání a rozpouštění hlenů. Mimo to má i účinky protizánětlivé, uvolňuje křeče a působí močopudně. Naklepané listy divizny bývají užívány jako obklady při otocích a vředech. Kořen divizny působí močopudně. Obklady z květů bývají užívány při léčbě bércových vředů, čaj z květů léčí poruchy činnosti sleziny a jater a reguluje menstruační cyklus.  

Dobromysl obecná - Oreganum vulgare
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka
Použití : univerzální droga, hodí se na doplnění „hořčíkové“  při křečových stavech, včetně epilepsie, posiluje činnost srdečního svalu, při delším pravidelném používání působí jako antidepresivum a zlepšuje náladu, nálev se užívá ke zlepšení zažívání a při  dýchacích potížích.

Chrpa čekánek - Centaurea scabiosa,
Asteraceae - Hvězdnicovité (složnokvěté), Trvalka
Rostlina obsahuje flavony, ale není užívána jako léčivá rostlina. Pro svoji dlouhou dobu kvetení je pěstována v zahradách, aby lákala a krmila včely a čmeláky. Preferuje slunné umístění, půdy kypré a vápnité. V ČR roste hojně.  

Jablečník obecný – Marubium vulgare
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka
Jablečník ovlivňuje nervovou soustavu a upravuje nepravidelnou a zrychlenou činnost srdce. Používán při problémech s dýchacími cestami, cévami, při nechutenství, žlučníkových kamenech a žloutence. Nať je velmi hořká.

Jestřabina lékařská – Galega officinalis
Fabaceae – Bobovité, Trvalka
Nálev snižuje hladinu cukru v krvi, působí močopudně a zvyšuje činnost mléčných žláz. Nenáročná, přes 1 metr vysoká rostlina.

Kopretina řimbaba - Pyrethrum parthenium
Asteraceae – Hvězdnicovité, Trvalka
Působí proti horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě, používá se při menstruačních bolestech či v šestinedělí. Užívá se nejčastěji ve formě tinktury nebo nálevu, při migrénách se doporučují i čerstvé listy (v případě prevence 1 list denně, při samotné léčbě maximálně 5 listů denně). Čerstvého listu lze použít i při zánětu středního ucha (list se jednoduše vsune do ucha). Nedoporučuje se však užívat řimbaby těhotným ženám a osobám užívajícím léky pro ředění krve. U některých jedinců se může při přímé konzumaci objevit v ústech vyrážka (vřídky) - v takovém případě je nutné samozřejmě léčbu zastavit.

Kozlík lékařský - Valeriana officinalis
Valerianaceae – Kozlíkovité, Trvalka
Droga (tinktura z kořenů v lihu) působí jako sedativum, tlumí stavy vzrušení, nervozitu, úzkosti a duševní napětí. Je vhodný pro lidi s hyperaktivitou a pro lidi trpící migrénou. Velmi dobře ovlivňuje srdeční neurózu.

Levandule úzkolistá -  Lavandula angustifolia
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka
Silice má účinky hojivé, zastavuje krvácení, používá se při spálení sluníčkem, na hmyzí štípnutí, k uklidnění nervozity, apod. Drogou je nať sbíraná před rozkvětem, součást směsi Herbs de Provence. Nálev se užívá při bolestech hlavy a vyčerpání, ke zlepšení trávení. Vytrvalá rostlina, nutné zazimování – přikrytí chvojím či slámou, nestříhat před zimou! Původ: PlantaNaturalis

Lopuch větší – Arcticum lappa
Asteraceae – Hvězdnicovité, Dvouletka
V Japonsku a Číně se pěstuje pro kuchyňské využití kořenu starého jeden rok. Takto starý, usušený kořen lze využít formou obkladu při ledvinových a močových kamenech, žaludečních vředech i artróze.  

Libeček lékařský - Levisticum officinale
Apiaceae -  Miříkovité, Trvalka
List - přísada do pokrmů jako koření, může nahradit sůl. List i oddenek působí jako silný močopudný prostředek, podporující vylučování nežádoucích solí z organizmu, výborně léčí záněty dolních cest močových a zlepšuje vylučování žluči.  

Meduňka lékařská , Mellissa officinalis
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka
Užití: nálev z natě  uklidňuje nervovou soustavu, žaludek a ženské orgány, pije se k navození dobrého spaní a v těhotenství. Silice se používá do zklidňujících masážních směsí.

Merlík všedobr, Chenopodium bonus - henricus,
Chenopodiaceae – Merlíkovité, Trvalka
Užití: Listy můžeme podávat syrové nebo upravené jako špenát, jsou bohatým zdrojem vitamínů a železa. Lze ho na jaře bělit. Nať se podává formou čaje jako mírný projímavý prostředek na hemoroidy. Kořen vnitřně jako posilující zelenina. Jako léčivo užíváme strouhaný kořen na podlitiny a změkčovadlo. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka, zejména ve veterinárním lékařství.  

Měsíček lékařský – Calendula officinalis
Asteraceae -  Hvězdnicovité (složnokvěté), Jednoletá
Užití: zvyšuje sekreci žluče, potlačuje růst baktérií, urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran doprovázených záněty, užívá se proti plísním a proti bércovým vředům,  ovlivňuje činnost jater a žlučníku, pozitivně působí proti infekčním chorobám, napomáhá při léčbě astmatu, kašli, bušení srdce, upravuje menstruaci, hojí vnitřní záněty (peptické vředy, záněty žaludku a střev), zlepšuje činnost srdce, působí antibioticky a mírně sedativně. Zevně lze měsíčku ve formě obkladu použít na takřka jakékoliv rány včetně zánětů očních a ušních, osvědčily se zábaly čerstvé, naklepané byliny na křečové žíly, které se aplikují na noc. Jako kloktadlo se může použít při afekcích v dutině ústní.

Měsíčnice roční , Lunaria annua
Brassicaceae – Brukvovité, Dvouletka
Úžití: kardiosedativum, při bušení srdce, nepravidelnost srdečního rytmu, i proti angině pectoris. Plodová droga se užívá jako účinné atiepileptikum, uplatňuje se i při léčbě bolestí hlavy psychogenního původu, doléčování otřesu mozku i jiných poruch mozkové činnosti spojených se záchvaty a při mentálních poruchách. Semena se přikládají na reflexní plošky orgánů na chodidlech (a jinde na těle). Sušené rostliny se používají k aranžování.

Lnice květel - Linaria vulgaris
Scrophulariaceae – Krtičníkovité, Trvalka
Droga působí protizánětlivě, projímavě, močopudně, snižuje křehkost cév, tlumí bolesti při průjmech i kolikách nejrůznějšího původu (např. žlučníkové či ledvinové kameny). Lnice je možno použít u léčby chronické zácpy, u jaterních a žlučníkových poruch spojených se zácpou, protizánětlivého působení lze využít při léčbě hemeroidů, zánětu spojivek nebo oční rohovky, při žloutence, při zánětu močových cest nebo při léčbě peptického vředu.

Lopuch větší - Arctium lappa
Asteraceae – Hvězdnicovité, Dvouletá
Čaj ze sušeného kořene se užívá při problémech s akné a při léčení dalších kožních neduhů, také jako močopudný prostředek při ledvinových chorobách. Pomačkané listy lze přikládat na rány – zahojí se bez jizev.

Oman pravý – Inula helenium
Asteraceae – Hvězdnicovité, Trvalka
Kořen obsahuje především silici se seskviterpenickými laktony, inulin, hořčiny a sacharidy. Pozitivně působí na tvorbu žaludečních šťáv a střevní peristaltiku, rozpouští hlen, usnadňuje odkašlávání, působí povzbudivě na trávení. Má silné antibakteriální účinky. Zevně se používá proti kožním vyrážkám a špatně se hojícím mokvavým lišejům. Ve větších dávkách příznivě ovlivňuje tvorbu žluče. Příznivě působí na žlučníkové a žaludeční potíže, má močopudný účinek v dávce 2x až 3x denně po lžičkách podáváme nálev z půl kávové lžičky na 1 šálek. Tinktura z kořene je silným životabudičem po dlouhodobé nemoci.  

Otropestřec mariánský - Silybum marianum
Asteraceae – Hvězdicovité, Jednoletá až dvouletá
Užití: Z rozdrcených plodů se používá prášek jako prevence ztučnění a zánětu jater, při poškození léky či při rekonvalescenci po žloutence. Také je vhodný u obtíží se žlučníkem, jelikož zvyšuje vylučování žluči.

Pohanka – Fagopyrum
Rdesnovité - Polygonaceae
Čaj z pohankové natě je vysoce hodnocen pro svoji schopnost zpevňovat a především zvyšovat pružnost cévních stěn. Vhodná je také pro psychicky a fyzicky namáhané osoby. Posiluje imunitu a využívá se i při detoxikaci, pomáhá při hemeroidech.

Prha stepní - Arnica chamissonis
Asteraceae – Hvězdicovité, Trvalka
Původem ze severní Ameriky. Obsahové látky a užití: podobné jako arnika horská. Lépe prospívá v nížinách.  

Proskurník lékařský - Althea officinalis
Malvaceae – Slézovité, Trvalka
Z kořene, listů i květů se připravuje nálev na suchý a dráždivý kašel, jako ochrana sliznic, při chorobách plic, průdušek, močových cest, zažívání včetně těžkých po-průjmových onemocnění. Ze slizových drog má „ibišek“ srovnatelné užití pouze s kostivalem. Nálev z květů nezalívat vroucí vodou, aby se nezničil účinek slizovitých složek.

Rmen barvířský - Anthemis tinctoria
Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté), Trvalka
Sbírá se kvetoucí naťa barví se s ní nažluto. Rozsekané listy a květy se sypaly na podlahu v domech, aby dům provoněly a zároveň jako ochrana před blechami.
Droga v současnosti není vnitřně příliš užívána, dříve se aplikovala proti střevním parazitům a dělávala se z ní ústní voda. Nepodává se samostatně, ale vždy ve směsích, přičemž její obsah ve směsi by neměl překročit 25%. Nedoporučuje se podávat ji těhotným či kojícím ženám a malým dětem, rovněž by se neměla podávat dlouhodobě, zaznamenány byly i alergie na ní.

Routa vonná - Ruta graveolens
Rutaceae – Routovité, Trvalka
Působí močopudně, snižuje krevní tlak způsobený poruchami funkce ledvin, díky obsahu rutinu brání praskání vlásečnic, povzbuzuje činnost střev, tlumí křeče hladkého svalstva. Není vhodná v těhotenství (rozšíření cév může způsobit překrvení pánce). Ve větším množství působí toxicky. Čerstvá šťáva na pokožce citlivých osob může tvořit puchýře.

Řepík lékařský, Agrimonia officinalis,
Rosaceae – Růžovité, Trvalka
Použití : Jedna z tradičních bylin s širokou paletou použití. Čistí játra, zlepšuje metabolismus tuků a cholesterolu. Tlumí zánětlivé procesy, pomáhá při kožních chorobách. Vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Lékové formy: nálev, razantnější – odvar.  

Sadec konopáč – Eupatorium cannabium
Asteraceae – Hvězdnicovité, Trvalka
Použití: Čaj z byliny podporuje látkovou výměnu, má projímavý účinek a příznivě ovlivňuje činnost žlučníku a močového ústrojí. Je výborný imunostimulant – formou tinktury lze působit proti bakteriálním i virovým infekcím: nachlazení, bolesti v krku, kašli a chřipce.

Sléz lesní, Malva sylvestris,
Malvaceae – Slézovité, Trvalka
Použití: vytváří optimální ochranu sliznic a pokožky. Používá se při nemocech zažívání včetně žaludečních vředů, má protizánětlivý účinek. Čajovou drogu nezalévat vařící vodou, kvůli zachování slizovitých látek.  

Sléz maurský, Malva mauritiana,
Malvaceae – Slézovité, Jednoletka
Užití: Ochraňuje sliznice při zánětech dýchacích cest i zánětech žaludku. Kvůli zachování slizovitých látek nezalívat sušené květy vařící vodou. Často se vysemeňuje i obráží druhým rokem.

Sporýš lékařský, Verbena officinalis,
Verbenaceae – Sporýšovité, Trvalka
Užití: v čajových směsích se užívá při bronchitidě, usnadňuje odkašlávání, působí při lehkých případech neuralgie trojklaného nervu. Uplatňuje se při psychogenně způsobených bolestech hlavy, čistí ledviny, podporuje jaterní činnost, zvyšuje sekreci mateřského mléka, pomáhá vyvolat zastavenou menstruaci.  

Srdečník obecný, buřina srdečník,  Leonurus cardiaca,  
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka
Použití: Podle ruské badatelky Turovové má srdečník mohutnější sedativní působení než kozlík. Výrazně tlumí tachykardii, a při vegetativních poruchách působí kardiosedativně. Další oblasti užití: geriatrie, srdeční ischemie, s hypertenzí, klimakterické obtíže s pocením, návaly. Z byliny se připravuje zelená barva na barvení vlny. Vychladlý čaj je výborným prostředkem na smývání pleťových masek.

Svazenka vratičolistá - Phacelia tanacetifolia
Hydrophyllaceae – Stružkovcovité, Jednoletá
Jednoletá jarní bylina s modrými nebo bílými květy, pěstuje se jako meziplodina a na zelené hnojení. Pochází ze západní části Severní Ameriky. Najdete ji všude v naší zahradě. Užití: medonosná rostlina, protože dlouho kvete a meduje za každého počasí.

Šalvěj lékařská -  Salvia officinalis
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka
Užití: má hořkou chuť, silné desinfekční účinky, užívá se pouze omezeně. Prospěšná při gynekologických obtížích, v klimakteriu, snižuje pocení. Má široké antimikrobiální spektrum, systém močopohlavní, zažívací, dýchací. Zevně na nehojící se rány ke koupelím.  

Šalvěj muškátová -  Salvia moschata
Lamiaceae – Hluchavkovité, Dvouletka
Dvouletá až vytrvalá bylina, vysoká 30 až 140 cm. Původní ve Středozemí, na Krymu, na Kavkaze, ve Střední Asii, v Íránu, Afghánistánu, u nás občas pěstována. Vzhledem k vysokému obsahu aromatických látek se užívá zejména ve voňavkářském a potravinářském průmyslu k aromatizaci některých výrobků (např. k aromatizaci umělých muškátových vín).

Šanta kočičí, Nepeta cataria,  
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka
Užití: vynikající prostředek při bronchitidě, kašli, podporuje zažívání. Výrazně uklidňuje orgánové neurózy. Kašovité  obklady zastupují kostival nebo synergují. Vhodné sedativum pro děti.  

Štětka lesní (planá) - Dipsacus fullonum
Caprifoliaceae – Zimolezovité, Dvouletá
Z kořene sbíraného na podzim v prvním roce života rostliny se vyrábí tinktura pomáhající při borelióze či revmatismu.

Topolovka růžová, topolová růže, Althea rosea,
Malvaceae – Slézovité, Dvouletka
Užití: všude tam, kde je zapotřebí chránit sliznici – ústa, žaludek, střeva, dýchací systém. Výhodný v geriatrii a pediatrii. Má estrogenní aktivitu, dovede vyvolat pozastavenou menstruaci nebo zesílit slabou.  

Třapatka nachová,  Echinacea purpurea
Asteraceae – Hvězdicovité, Trvalka
Užití: z kořenů se vyrábí tinktura, která se užívá při snížené imunitě, antibiotikum. Listy zevně na proleženiny, pooperační rány, jizvy, omrzliny, lupenka a ekzémy.

Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum
Hypericaceae – Třezalkovité, Trvalka
Sbírá se kvetoucí nať, je používána jako léčivka od pradávna - nejčastěji ve formě nálevu, účinnou formou je i tinktura, macerací v olivovém oleji se získá velmi dobrý masážní olej, který se může použít i k léčbě popálenin (např. od slunce), zanícených ran nebo hemeroidů a také plotének. Je fotosensitivní – u některých jedinců může způsobit její dlouhodobé podávání při pobytu na slunci skvrny na kůži.

Yzop lékařský, Hyssopus officinalis,
Lamiaceae – Hluchavkovité, Trvalka
Užití: proti kataru dýchacích cest, nemoci ORL, A. Zentrich považuje yzop za základní bylinu pro léčbu průdušek. Antibioticky působí i v močových cestách, je výborným geriatrikem, působí jako mírné tonikum, je dobře snášen dětmi i starými lidmi. Studený yzop působí  proti pocení, zejména nočnímu a klimakterickému.

KOŘENÍ:

Česnáček lékařský – Alliaria officinalis
dvouletá bylina, která prvním rokem tvoří tvoří trojúhelníkové listy chutnající po česneku. Druhým rokem kvete a vysemení se velmi úspěšně. Semena lze využít jako koření místo pepře.

Fenykl vonný – Anis foeniculum, Apiaceae
Tradiční koření evropské i indické kuchyně, pomáhá trávení nejen luštěnin, snižuje plynatost. Opražená a proslazená/prosolená semena fenyklu se žvýkají po jídle pro zachování svěžího dechu. Zalité jako čaj nebo odvar pomáhají tvorbě mateřského mléka. Pěstuje se jako jednoletá až dvouletá, přirozeně roste jako trvalka.

Kopr vonný - Anethum graveolens, Apiaceae  
čaj působí tišivě při zažívacích obtížích a nadýmání, močopudně, podporuje tvorbu mléka u kojících matek. Semena kopru obsahují vitamin C, A, dále silice, vápník, fosfor a mnoho dalších minerálních látek.