vlčihorská zahrada, z.s.
zahrada
Vlčihorská zahrada je jednou z mála veřejných botanických zahrad založených od počátku na principech permakultury.SLÉZ MAURSKÝ
Další podivuhodná bylina na našem seznamu je z rodiny slézovitých. Jednotnými rysy této famílie jsou dlanité listy, pětičetné květy a sliznaté látky, které působí blahodárně při chrapotu, suchém kašli či žaludečních a střevních potížích. Nejlépe se získávají macerací květů a mladých listů ve studené vodě přes noc a poté pouze mírným přihřátím – příliš vysokou teplotou se cenné slizy zničí. Ale postupujme popořádku – ještě jsme ani nezaseli! Semínka velmi snadno klíčí a klíčící rostlinky jsou celkem slimákoodolné, takže sejeme v dubnu a květnu přímo na slunné místo a s trochou závlahy je také nutné počítat, aspoň na začátku. Nejdříve bude k vidění takový bobášek listů, které můžeme pro zpestření přidat do nějakého salátu. Během června začne kouzlo fungovat a růst. Zpočátku nenápadně kvetoucí lodyha se v červenci stane fialovým majákem v zahradě – pro nás kolemjdoucí, pro čmeláky i další hmyz. A kouzlo se dokončí, když se z kolemjdoucího stanete pozorovatelem. Není mi jasné, jak to sléz dělá, ale umí vycucnout všechny starosti z hlavy a přeměnit černočernou náladu v úsměv na tváři. A tím překvapení nekončí. I po odkvětu si totiž u slézu můžeme zavzpomínat na dětství a ochutnat jeho nezralá zelená semena. Když zhnědnou, už se nejí, nýbrž se vydrolí z obalu přímo na záhon nebo do papírového sáčku pro slézuchtivé sousedy. A nezapomeňte na sběr slézových květů, je s nimi legrace i sušeném stavu, umí totiž měnit barvu čaje!
ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ
Řepíček – všech bylinek tatíček. Tohle pořekadlo určitě někde vzadu v hlavě naleznete. Ale najdete řepík ve své zahrádce? Určitě mu aspoň najděte příhodné polostinné místo, aby bylo na podzim kam sít, protože řepík je odborným termínem mého muže bylina proti smrti! Umí tlumit zánětlivé procesy v těle, čistí játra, zlepšuje metabolismus tuků i cholesterolu, pomáhá při kožních chorobách. Hlavním cílem sběru je kvetoucí nať, ale kdo se s řepíkem seznámí, tak uzná, že větší výtěžnost se stejnými účinky má sběr mladých listů. Z natě, která postupně nakvétá drobnými žlutými kvítky, se můžete potěšit po náročném pracovním dni. On - kromě naší pozornosti – toho k životu od nás potřebuje málo - jen polostinné místo, občasné vlhko zajistí déšť a o nějakém hnojení nesmí být vůbec řeč! Semena se šprýmovními háčky se postarají o trénink trpělivosti. Prostě všestranná bylina!