Zácpa

>> 

Přírodními prostředky proti zácpě...

Zácpa bývá velmi často důsledkem nevhodné skladby potravin a/nebo nízkého příjmu tekutin. Někdy stačí zajistit v jídle více zeleniny a ovoce, zvýšit příjem čisté vody (tj. nesycené a bez přísad) a problém se vyřeší sám. Je nezbytné omezit čokoládu, sladkosti a uzeniny. Osvědčený recept je nastrouhané jablko bez slupky, které se nechá chvíli zhnědnout a sní se jako poslední jídlo před spaním. Snažte se o jednoduchý jídelníček s maximem přirozených potravin, které vhodně kombinujte (například snězte samotný sýr, za hodinu pak samotný chléb atp.). Heřmánkový, fenyklový a mátový čaj jsou také účinnými pomocníky.

V případě zácpy je důležitá masáž břišní oblasti. Dochází k mechanickému uvolňování nahromaděného obsahu ve střevech a někdy může být reakce na masáž velmi rychlá, zejména u malých dětí. Spolu s masáží velmi dobře působí směs éterických olejů, která napomáhá stagnaci ve střevech. Smíchejte 10 kapek pomeranče, 10 kapek fenyklu, 4 kapky máty a 1 kapku heřmánku s 50 ml mandlového oleje lisovaného za studena. Břišní oblast masírujte jemně, pomalu a vždy zásadně ve směru hodinových ručiček, tedy ve směru tlustého střeva.

Někdy bývá zácpa způsobena také psychickým napětím, kdy člověk není schopný zpracovat a „pustit“ své zážitky. V tom případě upřednostněte v masážní směsi heřmánek a bergamot.

DOPORUČUJEME:

ÉTERICKÉ OLEJE

HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ V JOJOBOVÉM OLEJI

INHALAČNÍ TYČINKA PROTI STRESU

na začátek stránky